Ar-Ka

Stanisław Deńko

2018-10-25

Architekt, urodzony w 1943 roku w Dobczycach w rodzinie sędziego i nauczycielki. Od roku 1948 rodzina mieszkała w Krakowie. Żona Iwona Deńko również jest architektem, podobnie młodsza córka Małgorzata – partnerka biura.

Po dyplomie (1967 r.) pracował w Instytucie Urbanistyki i Planowania Przestrzennego Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem i we współpracy z prof. Witoldem Cęckiewiczem (do 2000 r.). Prowadził zajęcia z projektowania architektoniczno-urbanistycznego osiedli mieszkaniowych. Zespół, w którego skład wszedł wraz z Profesorem i kolegami, zdobył szereg nagród i wyróżnień w konkursach. Jednym z największych sukcesów była wygrana w konkursie (1973 r.) i realizacja siedziby Ambasady Polski w New Delhi (Indie), oddanej do użytku w roku 1977. Dużym osiągnięciem okazało się również wyróżnienie honorowe w konkursie UIA na centrum rządowe w Dar es Salaam (Tanzania) we współpracy z Krzysztofem Lenartowiczem, Zofią Brzykczyk-Lenartowicz i studentami WA PK.

W 1981 roku jako starszy wykładowca PK objął funkcję kierownika Akademickiej Pracowni Architektury (APA) w ramach spółdzielni „Żaczek” przy Politechnice Krakowskiej i wraz ze studentami zaczyna działalność quasi-samodzielnej pracowni architektonicznej, na długo przed zmianami ustrojowymi w Polsce.

Pracownia pod jego kierunkiem działa do 1990 roku. Młodzi entuzjaści, początkowo studenci, a później coraz dojrzalsi architekci, mają na koncie coraz więcej osiągnięć projektowych. Do ważniejszych należy zaliczyć projekt i realizację Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu w Krakowie oraz terminalu Portu Lotniczego Kraków-Balice. W tym samym czasie Stanisław Deńko brał udział (jako współautor, poza pracownią) w konkursie na rehabilitację miasta Milwaukee (stan Wisconsin, USA) – projekt otrzymał wyróżnienie honorowe. APA współpracowała z biurem architektoniczno-branżowym N.K. Kothari & Associates w New Delhi (partnerem podczas realizacji siedziby ambasady). 

Jerzy Kołodziej

2018-10-24

Konsultant z ponad 30 letnim doświadczeniem w biznesie. Posiada praktyczne umiejętności nawiązywania relacji z ludźmi reprezentującymi różne szczeble zarządzania oraz wieloletnią praktykę cochingu menedżerskiego dla wyższej kadry kierowniczej. Specjalizuje się w budowaniu zespołów, tworzeniu strategii, skutecznej realizacji dużych projektów oraz w rozwijaniu przedsięwzięć w środowiskach korporacyjnych i międzynarodowych. Prowadząc negocjacje biznesowe w 30 krajach ma doświadczenie pracy w środowiskach wielokulturowych.  Certyfikowany trener Insights Discovery z wieloletnią praktyką. Wykładowca akademicki.

 

Specjalizacja w Grupie BPD:

  • Budowanie synergicznych zespołów (stałych, i wirtualnych)
  • Budowanie strategii i modeli biznesowych średnich przedsiębiorstw oraz oddziałów dużych firm.
  • Negocjacje międzykulturowe w biznesie

 


Czym się zajmuję?
Przez wiele lat aktywności zawodowej zajmowałem się zarządzaniem projektami informatycznymi i negocjacjami biznesowymi. Mam doświadczenie pracy zarówno w korporacjach jak i małych firmach - zarządzałem biznesem, budowałem zespoły oraz prowadziłem projekty w skali międzynarodowej. Te doświadczenia wykorzystuję w pracy konsultanta i wykładowcy akademickiego. W czasie spotkań z szefami firm oraz z menedżerami, moim celem jest odkrywanie ich naturalnego potencjału i towarzyszenie im w nowych wyzwaniach. Każdy z nas ma wyjątkowy potencjał, często nieuświadomiony, który w zupełności wystarczy żeby sprostać wszystkim naszym wyzwaniom. Czasem jednak potrzebujemy kogoś, kto spojrzy na naszą sytuację z dystansu i pomoże nam wykorzystać ten potencjał. To jest moje główne zajęcie, które nie może mi się znudzić, bo widzę realne efekty mojej pracy i wiem, że nigdy nie spotkam dwóch takich samych osób ani przypadków.

Wincenty Kućma

2018-10-23

Na stronie Wikipedii możemy przeczytać: „Wincenty Kućma (ur. 25 maja 1935 w Zbelutce) – polski rzeźbiarz, medalier, rysownik, projektant wnętrz, profesor zwyczajny Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1962 roku. (…) Zdobył około 50 nagród i wyróżnień, w tym Nagroda Miasta Krakowa, nagroda l stopnia Ministra Kultury i Sztuki, I nagroda „Rzeźba roku”: 67, 73, 77 II nagroda Biennale w Barcelonie, nagroda II st. Ministerstwa Obrony Narodowej, nagroda II st. Ministerstwa Budownictwa. Laureat nagrody l st. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w pracy twórczej i dydaktycznej z zespołem Katedry Sztuk Wizualnych na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie (1999).”

Można wymieniać wiele realizacji, osiągnięć, odznaczeń honorowych świadczących o talencie, pracowitości - ale czy taki opis jest w stanie oddać w pełni to, kim jest  człowiek? Gdybym miała scharakteryzować Profesora, to użyłabym tylko dwóch słów – Piękny Człowiek. W Jego obecności czujemy się bezpiecznie, dobrze, napełnia nas pozytywna energią,  oczarowuje i w jakiś sposób zmienia. Ciepły i piękny opis życia Profesora znalazłam na stronie internetowej p. Dariusza Dziarmagi. Warto przeczytać. http://dariuszdziarmaga.com/wincenty-kucma/ http://dariuszdziarmaga.com/wincenty-kucma-czesc-ii-przyjaciel-pana-boga/

Zachęcam także do odwiedzenia Pasierbca i przeżycia „Drogi Krzyżowej”.

Achitekt, nazywany „polskim Gaudim”. Budowniczy kościołów: Zesłania Ducha Świętego i kościoła franciszkanów w Tychach; Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach-Pawłowicach; Chrystusa Króla Odkupiciela Człowieka w Czechowicach-Dziedzicach, Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie oraz budynków mieszkalnych i usługowych. Laureat Honorowej Nagrody SARP w 1998 r., uhonorowany w 2000 r. przez Jana Pawła II odznaczeniem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2011 r. otrzymał medal „Per artem ad Deum” za zasługi dla budownictwa sakralnego, przyznawany przez Papieską Radę ds. Kultury. W 2013 r. został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Całym swoim zawodowym życiem dawał nam przykład czym jest etos pracy architekta i jego związek ze swoim dziełem. Zmarł 13 maja 2019 r. 
 
Mieliśmy wielkie szczęście i zaszczyt gościć ś.p. Stanisława Niemczyka na naszych Dniach Skupienia, gdzie zaprezentował nam swoje kościoły i zaprosił do odwiedzenia budującego się kościoła i klasztoru oo Franciszkanów w Tychach. Byliśmy tam dwukrotnie, a towarzyszący nam od tamtych chwil zachwyt i zadziwienie nie opuszcza nas do dziś.

Artykuł z tygodnika katolickiego NIEDZIELA: http://www.niedziela.pl/artykul/108898/nd/Architekt-wspolnoty