Ar-Ka

Frasobliwy

2017-03-27

Czy Bóg mógł mieć depresję?

 

Niedawno otrzymałem w prezencie Litanię do Krzyża Świętego. Pochodzi ona z Gór Świętokrzyskich,

z klasztoru na Świętym Krzyżu. Nie wiedziałem, o istnieniu takiej modlitwy. Odmawiając tę litanię,

możemy modlić się nietypowo, ponieważ mamy do czynienia z dwoma podmiotami. W pierwszej jej

części prosimy o zmiłowanie Osobę Jezusa - na Krzyżu. W drugiej zaś, prosimy o ochronę sam -

Krzyż Święty, nazywany: drzewem życia ; znakiem zbawienia i wiary ; wolnością ; nadzieją ;

zwiastunem zmartwychwstania ; drogowskazem ; pamiątką męki i śmierci Syna Bożego.


Modlitwa ta pozwala nam spojrzeć na Mękę Pana Jezusa w perspektywie przestrzeni pomiędzy sądem a drogą krzyżową. Jest takie miejsce, w którym Jezus skazany na śmierć, ubiczowany, z koroną cierniową na skroniach, umęczony, mógł się zatrzymać z boku sceny dramatu. Wyobraźmy sobie, że tak trafnie przedstawiony przez Świętego Brata Alberta Jezus - Ecce Homo, po prostu usiadł ze zmęczenia przy drodze na Golgotę.

03 szopka kosciol

Czas Bożego Narodzenia dobiega końca. Próbowałem w tym okresie myśleć na temat szopki betlejemskiej. Wchodząc w małą polemikę z Księdzem Lucjanem, nie jestem pewien czy szopka jest bezkonkurencyjnym dziełem architektury. Nie mam za to wątpliwości, że Pan Bóg wskazując na miejsce Narodzenia Jezusa, objawia nam prawdę o naszej wolności. Bezradność Świętej Rodziny nie wynikała bowiem z braku wyboru miejsca, ale z ludzkiego egoizmu i braku empatii. W gospodzie, po prostu zabrakło miejsca.

Człowiek skorzystał z daru wolności i nie przyjął Boga do siebie. Pan Bóg urodził się w szopie…

Dla architekta, szopka to budynek kategorii II – służący gospodarce rolnej, taki jak gospodarczy, inwentarsko-składowy etc. Co najwyżej bacówka! Czy możemy zatem jednoznacznie powiedzieć, że szopka może mieć rangę działa architektury?

Odpowiedzi należy szukać w wielowiekowej tradycji budowania szopek w kościele - w jego wnętrzu. Osoby które profesjonalnie zajmują się projektowaniem przestrzeni sakralnych, znają problem kiczu, który wynika z braku zachowania w praktyce rozwiązań architektonicznych i plastycznych. Patrząc na większość szopek można powiedzieć, ze mamy do czynienia z estetycznym skandalem !

Przeważnie, szopki „budowane” są jak teatrzyki, z figurkami, gwiazdkami, aniołkami oraz przede wszystkim z siankiem. Są piękne !?

Zwłaszcza sianko bywa kontrowersyjne. Z jednej strony potrafi stać się elementem architektury, a z drugiej zaś przenika do naszej świadomości. Nie dobrze jest, gdy refleksja nad Bożym Narodzeniem ogranicza się do sianka i zamyka się w sielskiej atmosferze tzw. „rodzinnych” świąt , kolęd i gwiazdkowych prezentów.

Laudato si’, mi’ Signore – Pochwalony Bądź, Panie mój. Ojciec Święty Franciszek przywołuje Świętego imiennika z Asyżu na samym wstępie Encykliki LAUDATO SI’ -W trosce o wspólny dom!

Przypomina nam – nasz wspólny dom ! Wspólny Świat ! W ten sposób sięga do wieków średnich, w których budowniczowie (jeszcze nie architekci) funkcjonowali w oparciu o paradygmat wspólny dla wszystkich twórców - tworzenia na Chwałę Bożą!

Współcześnie, paradygmat działania na - Chwałę Bożą - kojarzy się raczej z pracą za darmo, lub na skutek dominacji  "niewidzialnej ręki rynku" - Boża Chwała - jest niestety wykorzystywana do tuszowania malwersacji finansowych w Kościele.

Jak zatem chwalić Pana Boga w twórczości własnej? Jak być uczciwym twórcą, który służy Bogu i ludziom w prawdzie, czyni dobro i do tego w piękny sposób?

Roraty

2016-12-16

Nie potrzebne Mamie
brylanty złoto i korona
Ona piękna jest bez tego
I błogosławiona

Tak śpiewają dzieci na Roratach. Ten krótki fragment piosenki „Mam czuwa, Mama wie” niech będzie pretekstem do mojej kolejnej wypowiedzi na forum DSARCH.

Zadajmy sobie pytanie, dlaczego Matka Boża nie potrzebuje bezpieczeństwa finansowego, dobrej lokaty kapitału, ani wreszcie władzy?

Nie potrzebuje, ponieważ Maryja potrafi - być - bez nadwyżek. Jest piękna i błogosławiona bez pieniędzy!

W jednym z krakowskich kościołów, funkcjonuje komunikat, który zachęca wiernych i turystów do kontemplacji odnowionego obrazu Maryi z Dzieciątkiem, w wersji oryginalnej tzn. bez sukienek. Owe drogocenne sukienki są bowiem jeszcze w konserwacji i można podziwiać ikonę bez dodatków - bez „nadwyżek”.

Anioł Stróż

2016-01-25

Nie trzeba długiego pacierza
Nie trzeba błagań,
Ni łez.
Bo Ten, co śpieszy z pomocą –
Jest.


Wystarczy krótkie westchnienie,
Trwające sekundy ułamek,
A wesprze silnym ramieniem –
Jak Amen.

                 Justyna Trembecka.