Ar-Ka

Witaj na stronie Stowarzyszenia
Architektów Katolickich Ar-Ka.
Zapraszamy Cię do poznanwania nas i tego, co robimy...

Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.
2 Daremnym jest dla was
wstawać przed świtem,
wysiadywać do późna -
dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko;
tyle daje On i we śnie tym, których miłuje
Ps 127

22 lutego, w sobotę o godz. 15.00 Ks. Lucjan odprawił Mszę św. w naszej intencji, w parafii Miłosierdzia Bożego na os. Oficerskim w Krakowie.

Budowanie wzajemnych relacji i trwanie na wspólnej modlitwie - to zgromadziło nas na kolejnej Mszy świętej i spotkaniu Stowarzyszenia Ar-Ka.
Po pierwszej, listopadowej Mszy świętej, która odbyła się w tym samym miejscu: krakowskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego, przyjęliśmy zaproszenie i pojawiliśmy się w tym szczególnym dla nas miejscu po raz kolejny. Po Mszy spotkaliśmy się w salce parafialnej by porozmawiać o planach Stowarzyszenia na najbliższą przyszłość.

Ale zanim o tym, jakie pomysły i plany chcielibyśmy wdrożyć w życie jako Stowarzyszenie, spójrzmy na relację z Mszy Świętej i kazania naszego Duszpasterza.

"Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?”
Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”.
Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr – Opoka, i na tej opoce zbuduję mój Kościół."

Tron Papieża, to urząd Głowy Kościoła i dzisiejsza Ewangelia jest dobrym kluczem do refleksji o papieżu. Stawiam sobie pytanie: jak się zachować wobec krytyki o Papieżu i myśleniu o kościele w ogóle.

To są moje osobiste refleksje, co mnie pomaga trwać w Kościele i jaką dla mnie Papież odgrywa rolę i dlaczego bronię tego urzędu?

Jezus bardzo świadomie stawia pytanie za kogo ludzie mnie uważają? Bo ludzie, nawet Ci najbliżsi Jemu, zapomnieli o rozmnożeniu chleba, byli zajęci swoimi funkcjami. Jezusowi nie wystarcza, że uczniowie Mu towarzyszą, On pobudza ich do myślenia. I to Piotr daje poprawną odpowiedź. Jezus mówi wyraźnie: "nie ciało i krew objawiły ci to, lecz Ojciec mój, który jest w niebie." Nie twoje ludzkie myśli, bystrość, umysł...  To jest dla nas ważne, że tu nad tym człowiekiem Bóg ma swoją szczególną pieczę. W jego wolności. Nie zniewala go, ale ma nad nim pieczę. Piotr jest w stanie mówić takie rzeczy, które ludzie będą kwestionować, ale On w relacji do Jezusa mówi poprawnie, bo Bóg ma nad nim pieczę.

To jest coś fundamentalnego. I to na Piotrze będzie budował swój Kościół.
Na byłym biznesmenie, na tym o którym wiedział że się za chwilę go zaprze. Człowiek
, który dopiero za trzecim razem poszedł za Jezusem (pierwszy raz spotkali się nad Jordanem, a drugi, gdy uzdrowił Piotrowi teściową). Człowiek, który został zgromiony przez Jezusa, bo chciał Mu nakazywać co ma robić. Człowiek, który się zapiera Mistrza z Nazaretu i zwiewa jak tchórz spod krzyża…. Bóg wybiera takich słabeuszy, aby w swojej szkole, w mocy Ducha Świętego, uczynić z nich uczniów – misjonarzy.

I to jest coś, co w tej bosko-ludzkiej firmie, jaką jest Kościół, jest podstawowe. Dla mnie to sprawa łaski, szczególnej pieczy. I to potwierdzenie w historii jest ogromnie istotne. I to, że Papież się może pomylić w sprawach administracyjnych, czy pogubić, ale w tych sprawach fundamentalnych On ma swoje gwarancje.

Kościół będzie przeżywał trudne chwile. Na te trudne chwile - wielu - wiele lat - pracowało. Musimy się oczyścić. To będzie trudne oczyszczenie.

Szukajmy Logiki Wiary. Duch Święty czuwa, a my mamy pokój wewnętrzny, bo jest logika wiary.

Za papieża się módlmy. Będąc w otoczeniu tancerzy, z których każdy ma swój interes, patrzy na każde nasze słowo, tak trudno jest funkcjonować bez Łaski.

Pilnujmy więc jedności i módlmy się za innych.

 

  

 

Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie Stowarzyszenia Architektów Ar-Ka, podczas którego rozmawialiśmy o naszych najbliższych planach i pomysłach rozwoju.

 

  

 

Mamy nadzieję, że to szczególne dla nas miejsce, zaprojektowane i stworzone przez Stanisława Niemczyka, Architekta, Mistrza, Autora kompleksu kościoła i parafii, stanie się stałą przestrzenią naszych spotkań i inicjatyw architektonicznych.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież