Ar-Ka

Witaj na stronie Stowarzyszenia
Architektów Katolickich Ar-Ka.
Zapraszamy Cię do poznanwania nas i tego, co robimy...

Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.
2 Daremnym jest dla was
wstawać przed świtem,
wysiadywać do późna -
dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko;
tyle daje On i we śnie tym, których miłuje
Ps 127

Po spotkaniu w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu.

W sobotę 2 marca Stowarzyszenie Ar-Ka zapoczątkowało nowy cykl spotkań poświęcony historii architektury klasztornej. Pierwszym obiektem, który zwiedzaliśmy w ramach tego cyklu, było Opactwo Ojców Benedyktynów w Tyńcu, najstarszy z istniejących w Polsce klasztorów.

W Opactwie powitała nas piękna, słoneczna pogoda i ojciec Jerzy, jeden z najstarszych mieszkańców klasztoru. Podczas spaceru mieliśmy okazję dotknąć reliktów przeszłości, zaś ciekawe opowieści ojca benedyktyna splotły w jedną całość historię tego miejsca i współczesne życie mieszkających tu zakonników.

 

W drugiej części spotkania wysłuchaliśmy prelekcji znanego autorytetu w dziedzinie  historii architektury i urbanistyki oraz konserwacji zabytków, dr Zbigniewa Beiersdorfa. Zafascynowani wiedzą i pasją naszego wykładowcy poznaliśmy szeroki kontekst historyczny, w jakim  powstawały pierwsze zakony, usłyszeliśmy o europejskich dziejach benedyktynów, oraz o powodach i mechanizmach które sprawiły, że osiedlili się właśnie w tym miejscu w Polsce. Usłyszeliśmy o szczegółach odkrywanej przez archeologów historii opactwa i prowadzonych tu prac konserwatorskich.

 

Wdzięczni za poświęcony nam czas, serdecznie dziękujemy naszym prelegentom.

 

Zwieńczeniem i najważniejszym momentem spotkania była wspólna Eucharystia. Po niej wzięliśmy udział w Nieszporach śpiewanych po łacinie przez tutejszą wspólnotę zakonną.

 

 

 

 

 

opracowanie: K.S.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież